Korzyści wynikające z uczęszczania dziecka do przedszkola
Wiele badań wskazuje na to, że przedszkole daje kilkulatkowi to, czego nie zapewni żadna opiekunka. Przedszkolaki wyprzedzają rówieśników w rozwoju językowym, umiejętności rozwiązywania problemów i szybkości kojarzenia. Niezależnie od grupy wiekowej dzieci chodzące do przedszkola wypadają w badaniach lepiej pod względem emocjonalnym, łatwiej nawiązują kontakty z rówieśnikami i odnajdują się w grupie.
Przedszkole zapewnia dzieciom możliwość wspólnej zabawy i nauki w warunkach bezpiecznych, przyjaznych i dostosowanych do ich potrzeb rozwojowych. Troszczy się o zdrowie dzieci i ich sprawność fizyczną. Poza tym dziecko objęte wychowaniem przedszkolnym jest wspomagane w rozwijaniu uzdolnień, kształtuje czynności intelektualne potrzebne w codziennych sytuacjach i dalszej edukacji. Przygotowuje się do nauki czytania i pisania, edukuje matematycznie.
Przedszkolaki kształtują w sobie odporność emocjonalną konieczną do racjonalnego radzenia sobie w nowych i trudnych sytuacjach, w tym także do łagodnego znoszenia stresów i porażek. Dziecko uczęszczające do przedszkola rozwija umiejętności społeczne, które są niezbędne w poprawnych relacjach z dziećmi i dorosłymi. Buduje własny system wartości orientując się w tym, co jest dobre, a co złe. Kształtuje w sobie poczucie przynależności społecznej (do rodziny, grupy rówieśniczej i wspólnoty narodowej) oraz postawę patriotyczną.
Każdy przedszkolak poznaje świat wartości estetycznych, rozwija umiejętności wypowiadania się poprzez muzykę, małe formy teatralne oraz sztuki plastyczne. Buduje swoją wiedzę o świecie społecznym, przyrodniczym i technicznym oraz rozwija umiejętności prezentowania swoich przemyśleń w sposób zrozumiały dla innych.
Podsumowując, przedszkole zapewnia dzieciom lepsze szanse edukacyjne poprzez wspieranie ich ciekawości, aktywności i samodzielności, a także kształtowanie tych wiadomości i umiejętności, które są ważne w edukacji szkolnej.