zabawy graficzne

Ćwiczenia grafomotoryczne działają na wszystkie zmysły dziecka, rozwijają małą motorykę, (ruch ręki – jego precyzję ) oraz koordynację wzrokowo-ruchową (ręka-oko). Ćwiczą rękę, ale też umysł dziecka. Sprawność grafomotoryczna zapewnia dziecku prawidłowy rozwój. Ćwiczenia grafomotoryczne uczą dziecko orientacji w czynnościach manualnych, doskonalą precyzję wykonywania pewnych czynności, uczą kierunków.
Ćwiczenia grafomotoryczne to te, w których czynności ruchowe odbywają się pod ścisłą kontrolą wzroku: zabawy manualne np. nawlekanie koralików, lepienie z plasteliny, zamalowywanie obrazków, pisanie szlaczków, labirynty. wydzieranki, rysowanie po śladzie, kalkowanie, odwzorowywanie, obrysowywanie, zabawy i układanie modeli z palców i dłoni, przewlekanie kolorowego sznurka przez dziurki tzw.: „wyszywanki bez igły”, zawiązywanie kokardek, układanki typu puzzle, klocki Lego, ubieranie się, mycie, zapinanie guzików itp.
Naukę należy zacząć od prawidłowego trzymania kredki, czy ołówka i kontrolować siłę nacisku. Należy pamiętać o zachowaniu prawidłowej postawy ciała podczas rysowania, czyli: całe stopy oparte o podłoże, całe pośladki i uda na krześle, kręgosłup prosty.

1. „Słonko” - ćwiczenie graficzne.
    Dziecko rysuje słońca - duże, małe, średnie. Dorysowuje promienie. Doskonali sprawność manualną.
  2. „Chmurki” - rysowanie linii falistych.
    Dziecko kreśli linie faliste, tworzy chmurki. Koloruje.
  3. "Góry" – rysowanie linii łamanych.
    Dziecko rysuje góry według instrukcji Rodzica, zaczynając od dołu kartki (np. lekko w górę, lekko w dół itp.)
  4. „Słoneczne promyki” – utrwalanie sprawność dłoni i palców.
    Mama na kartonie rysuje duże koło, wokół niego kreśli naprzemienne linie proste i faliste (promyki). Dziecko naśladuje ruchy mamy, rysuje paluszkiem po śladach, a na koniec koloruje koło.
  5. "Okulary" - rysowany wierszyk według E. Skorek.
    "Kółko, kółko i kreseczka,
    tu laseczka, tam laseczka.
    Widzi młody, widzi stary,
    że nam wyszły okulary!"
  6. „Czysta rzeczka” – ćwiczenia grafomotoryczne, kreślenie na ograniczonej powierzchni linii falistych.
    Na kartkach różnej wielkości dziecko rysuje linie faliste – obrazujące fale na rzece. Zachęcamy, aby fale były różnej wysokości i szerokości. Zwracamy też uwagę, że podczas rysowania nie można odrywać ręki od kartki, aż do końca strony. Podczas rysowania dziecko może słuchać ulubionej muzyki.
  7. "Dziwny ptak" - zabawa rysunkowa.
    Zachęcamy do wspólnej zabawy z całą rodzinką. Potrzebna będzie duża kartka oraz kolorowe kredki. Zadanie polega na wspólnym stworzeniu rysunku ptaka. Zaczyna jeden z domowników rysując dowolny element wymyślonego ptaka, potem przekazuje kartkę następnej osobie, która kontynuuje rysowanie. Dorysowujemy elementy tyle razy, aż uznamy, że nasz ptak jest gotowy. Na koniec dziecko może go pokolorować.