KLAUZULA INFORMACYJNA

Wypełniając obowiązek prawny uregulowany zapisami art. 13 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) Dz. U. UE . L. 2016.119.1 z dnia 4 maja 2016r, dalej jako „RODO”, informujemy, że:
1. dane Administratora i Inspektora Ochrony Danych znajdują się w linku „Ochrona danych osobowych”,
2. Pana/Pani dane osobowe w postaci adresu IP, są przetwarzane w celu udostępniania strony internetowej oraz wypełnienia obowiązków prawnych spoczywających na administratorze(art.5 ust.2 RODO),
3. dane osobowe mogą być przekazywane organom państwowym, organom ochrony prawnej (Policja, Prokuratura, Sąd) lub organom samorządu terytorialnego w związku z prowadzonym postępowaniem,
4. Pana/Pani dane osobowe nie będą przekazywane do państwa trzeciego ani do organizacji międzynarodowej,
5. Pana/Pani dane osobowe będą przetwarzane wyłącznie przez okres i w zakresie niezbędnym do realizacji celu przetwarzania,
6. przysługuje Panu/Pani prawo dostępu do treści swoich danych osobowych oraz ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania lub prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania,
7. ma Pan/Pani prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych,
8. podanie przez Pana/Panią danych osobowych jest fakultatywne (dobrowolne) w celu udostępnienia strony internetowej,
9. Pana/Pani dane osobowe nie będą podlegały zautomatyzowanym procesom podejmowania decyzji przez Administratora, w tym profilowaniu,
10. po zamknięciu okienka, do klauzuli informacyjnej masz dostęp w górnej części strony.
zapoznałem/zapoznałam się

zabawy konstrukcyjne

W przeciwieństwie do zabaw ruchowych – zabawy konstrukcyjne na ogół przebiegają w dużym skupieniu i spokoju ruchowym. Zabawy konstrukcyjne, polegające na wytwarzaniu przez dziecko różnych przedmiotów z różnego materiału, a więc na budowaniu, lepieniu, majsterkowaniu przy użyciu piasku, klocków, patyków, szyszek, kamieni, pudełek, papieru itp. – należą do ulubionych zabaw małych przedszkolaków. Zabawa konstrukcyjna pobudza je bowiem do samodzielnego myślenia i działania, daje przyjemność estetyczną a przy okazji wzbogaca spostrzegawczość, umiejętność realnej oceny sytuacji, wiedzę o konkretnych przedmiotach, orientację w przestrzeni, jak i wyobraźnię i fantazję.

************************************

 • "Na lotnisku" (pomoc: klocki)

Rodzic zachęca dziecko do zabawy tematycznej Na lotnisku. Dziecko buduje z różnego rodzaju klocków samoloty. Nadają im nazwy i uzasadnia, dlaczego właśnie tak chcą je nazwać. Następnie buduje z klocków hangary (garaże) dla samolotów. Dalszą część zabawy wymyśla samodzielnie.

 • „Zamek” 
  Dziecko buduje z klocków plastikowych. Dodatkowo może budować elementy z kolorowych kubeczków plastikowych bądź pudełek papierowych. Wszystko według jego wyobraźni.
 • „Moje miasto”- stworzenie makiety (pomoc: gazety, pudełka, nakrętki)
 • Modelowanie kształtu domów, pojazdów, przedmiotów poprzez ugniatanie, skręcanie kartek papieru, a następnie łączenie elementów w całość za pomocą taśmy samoprzylepnej. Można również dołączyć dodatkowe elementy, tj.: pudełka po zapałkach, nakrętki itp.

 • "Metro" (pomoc: dwa lub trzy duże kartony, kredki, papier kolorowy, klej, taśmy samoprzylepne, nożyczki, zdjęcia przedstawiające warszawskie metro)

  Rodzic pokazuje zdjęcia warszawskiego metra. Rozmawia z dzieckiem na jego temat. Następnie proponuje wykonanie tunelu metra z kartonów. Pomaga dziecku w łączeniu pudeł za pomocą taśmy klejącej. Zachęca do ich ozdobienia według własnych pomysłów. Kiedy tunel będzie już skończony, dziecko zamienia się w pociągi i przejeżdża tunelem z jednej stacji na drugą (przechodzi na czworakach lub pełza).

 • "Budujemy mosty" (pomoc: klocki, małe samochody, niebieska krepina, tektura)
  Rodzic  układa na dywanie kawałek niebieskiej krepiny – rzekę. Obok ustawia pudełko z klockami oraz tekturę. Z jednej i z drugiej strony rzeki umieszcza małe samochody. Proponuje dziecku budowę mostów. Dziecko wykonuje zadanie według własnego pomysłu.

 • EKO STWOREK? - https://www.youtube.com/watch?v=jMPDOt2zmbU

Waszym  zadaniem może być obejrzenie krótkiego filmiku o drugim życiu butelek plastikowych. Następnie możecie wykonać z butelki plastikowej (obojętnie jakiego rozmiaru) EKO STWORKA. 

 • "Budki lęgowe dla ptaków" - buduje z klocków budki lęgowe dla ptaków. Dziecko podaje nazwę ptaka, dla którego zbudowało budkę.
 • ,,Wiejskie gospodarstwo”- budowanie z wykorzystaniem wszystkich dostępnych rodzajów klocków.
 • ,,Domki”- tworzenie budowli dla ludzi lub określonych zwierząt wg własnych innowacyjnych pomysłów bądź odwzorowywanie wg instrukcji.
 • ,,Moja miejscowość”- budowanie  z klocków różnej wielkości budowli przypominających te , które znajdują się w ich najbliższej okolicy
 • ,,Transport”- budowanie z różnego rodzaju materiałów np.: pudełek tekturowych bądź np. rolek po papierze wszelkiego rodzaju konstrukcje związane z pojazdami; garaże,tory kolejowe,stacje, ulice,porty,lotniska. Mogą również poszerzyć zakres budowy o hotele, domy itp.