Utworzenie punktu dydaktycznego - "Słoneczna Akademia"

Publiczne Przedszkole Nr 10 „Pod Słoneczkiem" w Zduńskiej Woli

31.08.2020 r. zakończyło realizację Zadania pn.

„UTWORZENIE PUNKTU DYDAKTYCZNEGO PN."SŁONECZNA AKADEMIA" PRZY
PUBLICZNYM PRZEDSZKOLU NR 10 "POD SŁONECZKIEM" W ZDUŃSKIEJ WOLI”

w ramach Konkursu z dziedziny Edukacja Ekologiczna pn.„Nasze Ekologiczne Pracownie"

udzielone z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi
- dotacja na dofinansowanie zadania:

Całkowity koszt zdania wynosi - 54 420 zł

W tym koszty własne - 5 450 zł

Dofinansowanie z WFOŚiGW w Łodzi - 48 970 zł

OPIS ZAKRESU PROJEKTU
Utworzony punkt dydaktyczny służy poszerzeniu działań przyrodniczych, które prowadzone są przez przedszkole w oparciu o wcześniejsze nasadzenia i instalacje w innej części ogrodu. W ramach projektu powstały stanowiska badawcze, w których prowadzone będą zajęcia dydaktyczne i zabawy na podstawie programu pod nazwą „Słoneczna Akademia". Działania oparte będą o przyrodę nieożywioną i ożywioną. Informacje naturalnie będą się przenikać dlatego też w dziale przyrody nieożywionej znajdą się elementy przyrody ożywionej i odwrotnie.

I DZIAŁ PRZYRODY NIEOŻYWIONEJ- w jego skład wchodzą  instalacje pobudzające zmysły

- dotyku, wzroku i słuchu:
„Rumowisko skalne"- tu zgromadzone zostały kruszywa występujące na terenie Polski. Dzieci w oparciu o zgromadzony materiał będą obserwowały, porównywały barwę, ciężar i wielkość. Rumowisko skalne wzbogacone zostało o rośliny, które lubią skalne podłoże.
„Poletko doświadczalne"- to stanowisko geologiczne usytuowane w centralnej części punktu dydaktycznego- wysypane piaskiem (kolejne kruszywo) z wmontowanymi instalacjami dydaktycznymi do działań praktycznych i porównawczych (waga z poziomicą, sita o różnej grubości oczek, lejek). To tu „Mali geolodzy" przy użyciu wody i dostępnych elementów skalnych będą odkrywać różnice lub podobieństwa w strukturze i wadze kruszywa.
„Ścieżka sensoryczna" usytuowana została wzdłuż zachodniej granicy działki i zawiera różne naturalne wypełnienia: drobny i gruby żwir (kolejne kruszywa), gruba kora, szyszki sosnowe i świerkowe, mech. Urozmaiceniem ścieżki są wystające pnie drzew kontrastujące swoją wielkością i kształtem z wypełnieniem.
Ścieżka będzie wykorzystana do zajęć poznawczych, zabaw ruchowych, rozwoju zmysłu dotyku i równowagi.
 „Zabawa w telefon czyli powietrze a dźwięk"- _to instalacja dydaktyczna złożona z dwóch tub dźwiękowych umożliwiających komunikację. Przy użyciu tego urządzenia dzieci poznają właściwości powietrza i przenoszenia dźwięku.
„Stacja meteorologiczna"-  to mały domek z wmontowanymi urządzeniami do pomiaru elementów pogody. To tu dzieci systematycznie przez cały rok będą obserwowały zmiany pogody. Zamontowana obok tablica dydaktyczna służy zapisywaniu obserwacji pogodowych.

II DZIAŁ PRZYRODY OŻYWIONEJ- nasadzenia pobudzającezmysły:

- wzroku, węchu i smaku:
„Życie na skale"- to skalny ogródek na „rumowisku skalnym", w którym posadzono wiele roślin. Wszystkie te rośliny opisane zostały na tabliczce informacyjnej i opatrzone zdjęciem. W ogródku skalnym będą prowadzone zadania związane z pielęgnacją i przesadzaniem roślin - tworzenia nowych kompozycji. W oparciu o materiał roślinny dzieci tworzyć będą zielniki.
„Kolorowa ściana"- Stanowisko usytuowane zostało za ścieżką sensoryczną przy murze sąsiadującego budynku. Wbudowano 3 pergole, po których wiją się rośliny: maliny i jeżyny oraz różnokolorowe kwitnące pnącza: powojniki i wiciokrzew. Na tym stanowisku dzieci obserwować będą odmienność i różnorodność roślin pnących. Będą miały możliwość posadzenia własnego pnącza - fasoli tyczkowej oraz pachnącego groszku.
„Smaki z naszego sadu" - w przedszkolnym sadzie posadzono:
porzeczki czerwone, czarne i białe oraz jabłonkę i gruszę. W pobliżu zainstalowane zostały ławeczki , na których dzieci odpoczną w cieniu drzew i posmakują zebrany owoc. Tu zamontowana została lupa ogrodowa, która wykorzystana będzie do prowadzenia obserwacji przyrodniczych oraz tablica dydaktyczna- panel edukacyjny do zapisywania spostrzeżeń.
„Barwny parawan"- to nasadzenia złożone z różnokolorowych krzewów i kwiatów wieloletnich ukazujących różnorodność barw i zapachów. Dzieci obserwować będą rośliny zmieniające się w poszczególnych porach roku. To tu podglądać będą życie owadów.
Kwiaty posłużą do wykonania kompozycji, bukietów do dekoracji i na upominki dla najbliższych. Rośliny z tego miejsca punktu dydaktycznego wykorzystane zostaną również do wykonania zielnika.